Habersiz Kazı Kaçağa Neden Oldu

Bolu Belediyesi ekipleri Sağlık Mahallesi’nde Aksa Bilecik Bolu Doğal Gaz Dağıtım A.Åž.’den habersiz kazı yapınca, doğal gaz kaçağına neden oldu. AKSA Bolu Åžube Åžefi Evren Tepelioğlu, “100 metre yanındaki uyarı tabelası bulunmasına rağmen bazı kazı çalışmalarının bizlere haber verilmeksizin yapıldığını üzülerek ve endişeyle gözlemekteyiz” dedi.

Habersiz kazı doğal gaz kaçağına neden oldu
AKSA Bolu Åžube Åžefi Evren Tepelioğlu, Bolu’da doğal gaz çalışmalarının başladığı ilk günden beri sürekli ilgili çevrelere yönelik bilgilendirmeler yaptıklarını belirterek, doğal gazı güvenle kullanabilmek için, yapılması zor olmayan bazı koşulları ilgili tüm çevrelere aktardıklarını söyledi. Tepelioğlu, “Doğal gaz altyapısı bulunan cadde ve sokaklarda Aksa Doğal Gaz’dan habersiz kazı yapılmaması yönündeki yazılı uyarılarımıza, sayısal ortamda altyapı bilgilerimizi paylaşmamıza, vatandaşlarımızın da görebildiği Bolu Belediyesi AKOS sisteminde ilgili alandaki doğalgaz hattının net şekilde görülmesine ve basında yer alan fotoğraflarda görüldüğü üzere olay yerinin 100 metre yanındaki uyarı tabelası bulunmasına rağmen bazı kazı çalışmalarının bizlere haber verilmeksizin yapıldığını üzülerek ve endişeyle gözlemekteyiz” dedi.
 
Evren Tepelioğlu, basın yayın organlarına da yansıyan kazada, Aksa Doğal Gaz’dan habersiz yapılan kazı çalışmasında, tüm hatların üzerinde bulunan ve açık bir şekilde doğalgaz hattı bulunduğunu gösteren ikaz bandına rağmen doğal gaz şebekesine zarar verildiğini söyledi. Tepelioğlu 110 konutta bulunan 420 abonenin yaklaşık 4 saat doğalgazsız kaldığını ve kısa süreli gaz kaçağı meydana geldiğini bildirdi. Aksa Doğal Gaz Bolu acil ekiplerinin olaya hızla müdahalesiyle gaz çıkışının kontrol altına alındığını belirten Evren Tepelioğlu; olayın basında yer aldığı şekliyle bir doğal gaz patlaması olmadığını, Bolu Belediyesi’nin kavşak düzenlemesi çalışması esnasında doğal gaz borusunun zarar görmesi ve bunun sonucunda kısa süreli bir gaz çıkışı olduğunu belirtti. Tepelioğlu, Aksa Doğal Gaz Bolu’nun konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesinin hemen ardından çok kısa bir sürede olaya müdahale edildiğini ve hasarın giderildiğini sözlerine ekledi.
 
Evren Tepelioğlu, kazı öncesi mutlaka 187 Doğalgaz Acil İhbar hattının aranılarak haber verilmesi gerekirken kendilerine herhangi bir bildirimde bulunulmadığını; dolayısıyla bu konuda Aksa Doğal Gaz Bolu olarak bir ihmalleri bulunmadığını belirtti.