Güvenli Doğalgaz Kullanımında Anlamlı İş Birliği

Türkiye’nin ilk doğalgaz kullanan şehri Ankara’da, Başkent Gaz ve Ankara Doğal Gaz Sertifikalı İş Adamları Derneği (ANDOSİAD) tesisat dönüşümü yapan korsan firmalarla mücadele etme konusunda güçlerini birleştirme kararı aldı.

Başkentgaz ve ANDOSİAD’ın üst düzey yöneticileri, 2014 Yılı Değerlendirme Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantıda Ankara’da doğal gazın konut ve işyerlerinde güvenle kullanılması için alınması gereken önlemler ele alındı.

Toplantıda yaptığı konuşmada Başkentgaz Genel Müdürü Burhan Özcan, konut ve işyerlerinde güvenli doğal gaz tesisat ve bakımının sertifikalı firmalara yaptırılması gerektiğinin altını çizdi. Sertifikalı doğal gaz firmalarının ANDOSİAD çatısı altında bir araya gelmesinin çok doğru bir adım olduğunu belirten Özcan şunları söyledi: “Sertifikalı firmalar bizim açımızdan önemli ve değerli. Bu anlamda öncellikle ANDOSİAD’i tebrik etmek istiyorum. Bu sayede bütün sertifikalı firmalar derli toplu iş geliştirmelerini bir arada yapacak bir yapı oluşturulmuştur. Tüm uygulamalarımızda önceliğimiz, müşteri memnuniyeti, yüksek kalite ve mevzuata uygunluk olacak. Her bir sertifikalı doğal gaz firması aslında bir temsilcidir. Hedefimiz güvene dayalı bir iş birliği ile hep birlikte çalışmak ve ortak bir stratejik plan oluşturmaktır. Bu plan çerçevesinde kentimizde güvenli gaz kullanımını en kısa sürede gerçekleştireceğiz’’

Başkent Gaz’ın son dönemde imza attığı yeniliklerle Ankaralılara daha kaliteli, hızlı ve güvenli doğal gaz hizmeti verdiklerini belirten Özcan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Başkent Gaz olarak 2014 yılında, Ankara’da yeni servis hatları inşa ettiğimiz gibi mevcut hatlarda da kapsamlı yenileme çalışması başlattık. Toplam 221.760 m’lik doğalgaz alt yapı yatırımı gerçekleştirdik. 60 personelimizle 7/24 hizmet veren bir çağrı merkezi kurduk. Modern bir teknoloji ile kurduğumuz SKADA merkezimiz sayesinde 1.309 kritik noktayı, gazın kalitesini ve sürekliliğini anlık izliyoruz. Dijitale taşıdığımız proje onay sürecimizi bir güne kadar indirdik. Toplam 14 abone merkezimizde artan bir hızla hizmet veriyoruz. Acil Müdahale araç sayımızı 45’e çıkarttık. Yılda iki kez tüm Ankara’yı tarayarak, kaçaklara anında müdahale ediyoruz. Yeni yılda da müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

ANDOSİAD Başkanı Cantürk Sangu da, başkent Gaz’ın Torunlar Enerji A.Åž. tarafından alınmasının ardından kurumun kavuştuğu dinamizme ve pazara kattığı enerjiye dikkat çekti. Ankara’nın büyümesi ve gelişmesi ile birlikte doğal gaz piyasasında da fırsat ve tehditlerin arttığına işaret eden Sangu, en büyük sorunun ise bu piyasada iş yapan sertifikasız, korsan firmalar olduğunu söyledi. Sangu sözlerine şöyle devam etti: “Sektörümüzün ortak sorunu korsan firmalardır. Maalesef hala Ankara’da doğal gaz tesisat işlerinin % 40 gibi büyük bir kısmı korsan firma veya korsan ustalar tarafından yapılmaktadır. başkent Gaz’ın korsan firmalar ile mücadelesine destek veriyoruz. Sertifikasız iş yapan firmaların sertifika almaları konusunda bizlerde elimizden geleni yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz. Profesyonelce düşünmek ve hakkıyla hizmet etmek zorundayız, bunun için buradan sektörde faaliyet gösteren firmalara sesleniyorum: zaman; ‘doğru yerde konumlanma zamanı’ sizi ANDOSİAD çatısı altında ‘Başkentin Doğal Gaza Yön Veren Gücü’ olmaya davet ediyorum.”

Değerlendirme toplantısı, 2014 yılında başlayan sıkı işbirliği ve ortak çalışmaların, 2015 yılında da artarak devam etmesi dilekleri ile sona erdi.